News

Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat F-35A

August 30, 2019

Oto 11 rzeczy, które powinieneś wiedzieć na temat F-35A.

1. Jest niewykrywalny. Kształt F-35, wbudowane czujniki, zdolność do przenoszenia paliwa i uzbrojenia wewnątrz kadłuba, specjalnie zaprojektowane krawędzie oraz najnowocześniejsze procesy produkcji przyczyniają się to tego, że F-35 ma wyjątkowo niski poziom wykrywalności. To pozwala siłom powietrznym uniknąć wykrycia i działać w środowiskach izolowanego pola walki, poprawiając jego siłę rażenia i przeżywalność.

2. Ma najbardziej zaawansowany i wszechstronny pakiet czujników spośród wszystkich dotychczasowych myśliwców odrzutowych. To pozwala pilotowi zobaczyć wszystko w przestrzeni bojowej z bezprecedensową świadomością sytuacyjną.

3. Może błyskawicznie udostępniać informacje. F-35 to więcej niż myśliwiec odrzutowy – może służyć jako maszyna wywiadowcza, rozpoznawcza i zwiadowcza, a także jako system zarządzania walką, dzieląc się informacjami ze wszystkimi połączonymi w sieć jednostkami powietrznymi, naziemnymi i morskimi w przestrzeni walki. Dzięki temu żołnierze mogą wypełniać swoje misje i bezpiecznie wracać do domu.

4. Jest myśliwcem wielozadaniowym. F-35 jest maszyną typu „powietrze-wszystko”, zdolną do wypełniania wszelkich i wszystkich misji, w tym nowych zadań tradycyjnie nie powierzanych myśliwcom. Zdolność i elastyczność F-35 pozwala operatorom wykonywać najbardziej niebezpieczne, wrażliwe misje głęboko na terytorium wroga, a także mniej wymagające misje w przyjaznej przestrzeni powietrznej.

5. Może przenosić uzbrojenie wewnątrz i na zewnątrz. F-35A może przenosić ponad 2260 kg uzbrojenia wewnętrznego lub ponad 8160 kg uzbrojenia wewnętrznego i zewnętrznego liczonego łącznie. To umożliwia siłom powietrznym wyjątkową elastyczność działania w trybie niewykrywalnym kiedy jest to konieczne, lub zwiększyć siłę rażenia poprzez dodatkowe uzbrojenie zewnętrzne, kiedy przestrzeń powietrzna jest bardziej przyjazna.

6. Ma wbudowany system walki elektronicznej. Zaawansowane zdolności do prowadzenia walki elektronicznej (EW) pozwalają pilotom F-35 lokalizować i śledzić siły wroga, zakłócać radary oraz dezorganizować ataki z niezrównaną skutecznością.

7. Jest ponaddźwiękowy. Napędzany silnikiem Pratt & Whitney F-135, F-35A osiąga prędkość 1,6 Macha nawet z pełnym uzbrojeniem wewnętrznym. Dzięki temu, że paliwo i uzbrojenie są umieszczone wewnątrz, F-35A może latać szybciej i bez oporu powietrza wywoływanego przez zewnętrzne zbiorniki i uzbrojenie, jakie przenoszą dotychczas używane samoloty.

8. Cechuje go duży zasięg i bezpieczeństwo wykonywania misji. F-35A przenosi ponad 8 t paliwa w wewnętrznych zbiornikach i ma zasięg ponad 2200 km. To pozwala pilotom F-35A dolecieć dalej i pozostać dłużej w pożądanej przestrzeni bojowej, zanim konieczne stanie się uzupełnienie paliwa.

9. Jest bardzo zwrotny. Osiągający przeciążenia na poziomie 9 g i mający niezwykle zaawansowane cyfrowe systemy kontroli lotu F-35 jest tak zwinny, że piloci są w stanie kontrolować bitwę, walczyć i wygrywać.

10. Umacnia partnerstwo z sojusznikami. F-35 to podstawa amerykańskich i sojuszniczych sił powietrznych. Przy 13 krajach uczestniczących w programie, F-35 poprawia interoperacyjność i jakość prowadzenia operacji koalicyjnych, a jednoczenie umacnia kluczowe relacje partnerskie z sojusznikami.

11. F-35 jest tworzony przez tysiące pracowników w USA i na całym świecie. Lockheed Martin przewodzi zespołowi przemysłowemu F-35, a program jest zarządzany przez Wspólne Biuro Programu F-35 Departamentu Obrony USA. Ponad 1500 dostawców buduje i wspiera program F-35 w 45 stanach USA i w ponad 10 krajach. 

Tags